Očkování

 

Myslím, že žádný rodič by neměl čekat na to, až jeho dítě onemocní. Ale dělat všechno proto, aby k nemoci vůbec nedošlo. Je mylné se domnívat, že některé nemoci by si dítě mělo prodělat a získat tím imunitu. U každého dítěte probíhá onemocnění jinak-záleží na jeho imunitní a genetické výbavě a někdy i nemoc, kterou některé děti zvládnou bez větších problémů, může u jiného dítěte zanechat následky na celý život./minulý měsíc prezentovala jedna lékařka případ, kdy matka nechala záměrně nakazit své dítě planými neštovicemi u dítěte kamarádky, které nemoc prodělávalo a dítě se nakazilo tak dokonale, že skončilo na infekční klinice se zánětem mozku/.

Očkuji samozřejmě všechna povinná očkování a zároveň nabízím všem dětem mezi 2. a 4.měsícem pneumokokovou vakcinu a očkování proti rotavirové infekci. V roce věku kromě povinné Hexavakcíny doporučuji Havrix-očkování proti žloutence A. Ve 13.měsících je poslední přeočkování proti pneumokokům a v 15 měsících místo Priorixu doporučuji Priorix tetra, který kromě spalniček, zarděnek a příušnic chrání dítě

i proti planým neštovicím. Přeočkovává se po 6ti měsících. Mezi třetím a pátým rokem věku doporučuji během zimy zahájit očkování proti klíštové encephalitidě. Z dalších nadstandardů očkuji kolem 12 let dívky proti rakovině děložního čípku a u dětí, kde ještě nebylo povinné přeočkování proti černému kašli  ho doočkuji spolu s povinným tetanem. Pokud mají rodiče zájem, očkuji i proti meningitidě A a C.

Na většinu nadstandardních očkování přispívají v hojné míře zdravotní pojišťovny. Na peněženky rodičů také něco zbyde, ale myslím, že ceny jsou pro většinu z nich únosné. Očkovací látky mi dovážejí do ordinace přímo od distributora z důvodů zachování chladového řetězce a také často výrazně nižší ceny. Neočkuji proto, abych si přivydělala, ale abych chránila zdraví a život vašeho dítěte.